آموزش وردپرس
خانه / دبیرخانه ها / آموزش / همرکاب جامعه سالم برای مقابله با مواد مخدر و اعتیاد

همرکاب جامعه سالم برای مقابله با مواد مخدر و اعتیاد

۲۶ ژوئن ۲۰۱۷ – ۵ تیرماه ۹۶ برابر است با روز جهانی مقابله با قاچاق و مصرف مواد مخدر

3

نامگذاری روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

۲۶ ژوئن برابر با ۵ تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است. کنفرانس بین‌المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر از تاریخ ۱۷ تا ۲۶ ژوئن ۱۹۸۷ در شهر وین به منظور ابراز عزم سیاسی ملت‌ها در امر مبارزه با پدیده خانمان‌سوز و شوم مواد مخدر تشکیل شد و در آن سندی با عنوان C.M.O به تصویب کشورهای شرکت‌کننده رسید.

این سند خط مشی همه‌جانبه اقدامات در امر کنترل مواد مخدر را از سوی کشورهای شرکت‌کننده مشخص و آنان را متعهد نموده است تا اقدامات بین‌المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال کنند. در این کنفرانس سندی در ۴ فصل تنظیم شد که بیش از ۳۵ مورد اقدام عملی را همچون ارزیابی میزان مصرف، پیشگیری از طریق آموزش، نقش رسانه‌ها در بازگشت معتادان به دامن اجتماع و معالجه آنان، ریشه‌کنی مزارع غیرمجاز خشخاش، نابودی شبکه‌های عمده قاچاق مواد مخدر، همکاری‌های حقوقی کشورها و غیره را در خود جای داده است.این سند در ۲۶ ژوئن مصادف با ۵ تیرماه به اتفاق آراء مورد تأیید و تصویب کشورهای شرکت‌کننده قرارگرفت و سالروز تصویب این سند به نام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام شد.

کودکان و نوجوانان خلاق یکی دیگر از قربانیان ” دخانیات و مواد مخدر” 

 امروزه کودکان و نوجوانان جزء نخستین افرادهایی در جامعه بشمار خواهند که مورد تحریک و قربانی شدن مواد مخدر قرار خواهند گرفت. با این روند اگر از طرف خانواده ها تحت کنترل واقع نشوند ، می تواند در آینده ای نزدیک ” موج اعتیاد و مصرف مواد مخدر ” در میان نوجوانان و حتی کودکان نیز  افزایش یابد . متاسفانه امروزه در این عصر پیشرفت و فناوری شاهد مراکز هایی همانند ” گیم نت و سفره خانه های سنتی ” برای اوقات فراغت  ” کودکان ، نوجوانان و جوانان ” هستیم . که اوقات پر از خلاقیت و رشد فکری خود را برای گذراندن روز های با ارزش در آن مراکزاها سپری خواهند کرد. اعتیاد بیش از حد به بازیهای رایانه ای ، فضاهای مجازی و حضور در سفره خانه های سنتی می تواند سرآغاز و منشاء خوبی برای دیگر اعتیادها همانند ” مصرف دخانیات و مواد مخدر” شود . وابستگی نوجوانان به فضاهای مجازی اینترنت و بازیهای رایانه ای ” استراحت و خواب کافی ” را از آنان خواهد گرفت که با این عادت مضر لحظات با ارزش استراحت در بی نظمی واقع می شود و دیگر راهی برای برگشت استراحت کافی وجود نخواهد داشت . اگر در علم سایکولوژی روانشناختی به موضوع ” استراحت و خواب ” بپردازیم ، خواهیم فهمید که موضوع مربوطه اگر در بی نظمی واقع شود ، می تواند در روان انسان اختلال ایجاد کند و منجر به ” استرس ، اضطراب ، افسردگی و عصبانیت “ خواهد شد. و جسم را در حالت کم تحرکی قرار می دهد  . در مدت زمان اعتیاد به فضاهای مجازی که مضرات ناشی از آن موجب کاهش استراحت و اختلالات روحی و روانی می شود ،  می تواند موقعیت و شرایط زمانی نوجوانان را در آینده به مصرف دخانیات و مواد مخدر برای کاهش استراحت جهت وابستگی بیشتر به فضاهای مجازی و تفریحات کاذب فراهم سازد .

لازم است که کودکان و نوجوانان ما بر این باور باشند که ” لحظات تفریحی و تفرجی تنها در گیم نت و سفره خانه ها ” بنیاد نشده است . در این دوره ی سنی ۱۲ تا ۱۸ سال به بالا انرژی تفکر و قوه ی جسمی بسیار مفید عمل خواهد کرد . که با وابسته شدن به تحرک سالم و خلاقیتهای فرهنگی و هنری می تواند سهم بسیار بزرگی را در ریشه کن ساختن کم تحرکی و وابستگی به فضاهای مجازی و دخانیات کاهش دهد .

همرکاب جامعه ی سالم ” یکی دیگر از راهکارهای پایدار برای تامین زندگی سالم و پر تحرک ” 

 همرکابان سبز انجمن دوچرخه سواری آشتی در این راستا به مناسبت گرامیداشت ” روز جهانی مقابله با مصرف مواد مخدر ” اعلام می دارند که مصرف و قاچاق مواد مخدر می تواند ریشه کن شود ، اما ” با عمل ، تحرک سالم و آشتی با طبیعت بعنوان یک فرهنگ عام و پایدار در میان جوانان ” راز پایداری زندگی و خشنودی جوانان با دوری از اعتیاد به فضاهای مجازی در این است که با مشارکت در کارهای خلاقیتی ، ورزشی ، فکری ، فناوری و هنری ” واقع شود . اگر اعتیاد تنها به معنای واژه ی اعتیاد باشد . بدانید که وابستگی به هر نوع اعتیادی منجر به “کاهش استراحت ، بی خوابی ، نبود نظم در کارهای روزانه ، استرس ، افسردگی و مهمتر از همه اعتیاد به مصرف دخانیات و مواد مخدر ” خواهد شد. با نه گفتن به دخانیات و مواد مخدر ، تحرک سالم و پایدار را با بهره گیری از  ” فرهنگ استفاده از دوچرخه سواری در سپری نمودن کار و تفرجات روزانه ” به وابستگی منشاء اعتیادها و اعتیاد بیش از حد به فضاهای مجازی ” پایان دهیم . با ترویج فرهنگ تحرک سالم همانند ” خلاقیتهای فرهنگی ، هنری ، ورزشی و اجتماعی ” از مصرف مواد مخدر ، وابستگی به فضاهای مجازی و دخانیات ” جلوگیری کنیم .

فرهنگ استفاده از دوچرخه سواری برای کار در حومه ی شهر و تحرکات ورزشی در میادین پارکها ” دیوار بزرگ و محکمی است برای جلوگیری از وابستگی های اعتیاد آور ” فضای مجازی ، دخانیات و مواد مخدر ” است. 

پوستر های ترویجی و گرافیکی از دبیرخانه ی توسعه و ترویج انجمن دوچرخه سواری آشتی با هماهنگی بیشتر در راستای جلوگیری از ” مصرف دخانیات و مواد مخدر “

پوسترها با کیفیت بسیار بالا دانلود خواهد شد.  

                                              B1     B2

  • کاری از دبیرخانه ی فرهنگی و هنری انجمن دوچرخه سواری آشتی 

همچنین ببینید

Banner

همرکابی سبز در غروب زرد پاییزی برای آشتی با طبیعت

گروه همرکابان سبز آشتی با هدف ترویج همرکابی سبز برای آشتی با طبیعت در یک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *